آتش بیاران ایرانهراسی در لندن

دوستم خبرنگار انگلیسی مقیم کابل است. میگوید ویدیوی منتسب به بدرفتاری پلیس ایران با مهاجران افغانستانی بمب خبری شده و احساسات ضدایرانی در افغانستان را بشدت تحریک کرده. منبعش را میپرسم، توییت ستار سعیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی را برایم میفرستد. از آقای ستار سعیدی که رسما تخریبچی رابطه دو ملت و مامور تفرقه و افزایش ایرانهراسی شده ده سوال میپرسم:

جناب آقای ستار سعیدی
۱- به نظر شما که سالها کار تلویزیونی کردید صدا و تصویر ویدیو سینک و همزمان است؟
۲- آیا هیچ نشانه‌ای، حتی یک پرچم ایران، می‌بینید که محتمل کند این فیلم در یک پاسگاه در ایران فیلمبرداری شده؟
۳- از نظر عقلانی ممکن نیست این ویدیو مثلا در قندهار ساخته شده باشد؟
۴- منبع شما برای این ویدیو چیست؟ از کجا آن را برداشتید؟ آیا این اصل اولیه خبرنگاری نیست که منبع را در پایین توییت ذکر کنید؟
۵- منبع اولیه این ویدیو در فارسی، آمدنیوز است. زردنامه‌ای متعلق به فردی که مشکوک به عدم سلامت روانی و دماغی است. چگونه خبرنگار بی‌بی‌سی به آمدنیوز استناد میکند؟
۶- آیا جنس تصویر این ویدیو عادی است؟ آیا شباهتی به دوربین موبایلهای امروزی دارد؟
۷- از خودتان پرسیدید چگونه این ویدیو به بیرون درز کرده؟ یا چرا؟
۸- قبل از بازنشر این کلیپ و اعتبار دادن به چیزی که میتواند #فیک_نیوز باشد به سوالهای بالا اصلا فکر کردید؟ چند ثانیه؟
۹- پلیس ایران دیروز اعلام کرد که «بلافاصله بعد از انتشار این ویدیو بررسیهایی انجام داده و مشخص شده انی واقعه در هیچکدام از مقرهای ناجا رخ نداده و بنابراین شناسایی و دستگیری عاملان تهیه این فیلم در دستور کار پلیس قرار گرفته». آیا شما که از اعتبار بی‌بی‌سی مدعی انصاف و بیطرفی برای انتشار یک فیک_نیوز خرج کرده بودید احساس وظیفه کردید که تکذیبیه پلیس ایران را هم منتشر کنید؟
۱۰- بهتر از من میدانید سعودی و اسراییل و آمریکا بشدت دنبال افزایش شکاف میان ایران وهمسایگانش هستند. به ویژه عراق و افغانستان. تابستان دیدیم که ویدیوهای دروغین از ایران چگونه منجر به حمله به کنسول ایران در بصره شد. سوال اینست: منفعت شخص شما و بی‌بی‌سی در افزایش این شکاف چیت؟

علی علیزاده

این خبر را به اشتراک بگذارید :