دونالد ترامپ و خطر گرم‌تر شدن زمین کره زمین

اعتراض یکی از مخالفان نظرات ترامپ در مورد سیاست‌های محیط زیستی مقابل سفارت آمریکا در لندنImage copyrightPA
Image captionاعتراض یکی از مخالفان نظرات ترامپ در مورد سیاست‌های محیط زیستی مقابل سفارت آمریکا در لندن

ترکیب دولت آینده آمریکا خیلی‌ها را حساس کرده اما آینده زمین، سرنوشت بشریت و تاثیری که دولت ترامپ بر سیاست‌های جهانی می‌گذارد، باعث بروز نگرانی‌هایی شده است.

سال ۲۰۱۷ می توانست نویدبخش اتفاق‌های خوب برای مقابله با تمام آن مشکلاتی باشد که جهان را تهدید می‌کند: در راس آنها خطر گرم‌تر شدن زمین به دلیل مصرف بیشتر سوخت های فسیلی مانند نفت و ذغال سنگ.

اما با پیروزی دونالد ترامپ در آمریکا ورق برگشته. فعالان محیط زیست همصدا با رهبران جهانی زنگ‌های خطر را به صدا در آورده‌اند.

هیچکس نمی داند دولت بعدی آمریکا با متحدان و رقبای قدیمی چه خواهد کرد. در مورد سیاست‌های محیط زیستی دولت آقای ترامپ هم یک علامت سوال بزرگ قرار دارد.

اگر اطرافیان و مشاوران دونالد ترامپ ملاک پیش بینی‌ها قرار بگیرند، سال ۲۰۱۷ سال عقب‌گردی سخت از دستاوردهای دو سال اخیر دولت آمریکا خواهد بود: دستاوردهایی مانند اجرای توافق پاریس و توافق‌های دیگری که هدف آنها کم کردن مصرف سوخت‌های فسیلی مثل نفت و گاز و ذغال سنگ بوده.

این سوخت‌ها منبع انرژی جهان برای رشد اقتصادی هستند، اما سال‌های سال است که اکثریت قریب به اتفاق دانشمندان و دولت‌های جهان فهمیده‌اند مصرف این سوخت‌ها باعث انتشار گازهای گلخانه ای مثل دی اکسید کربن و متان به هوا و در نتیجه محبوس شدن حرارت نور خورشید در جو زمین و گرم‌تر شدن آن می‌شود.

آمریکا در کارزار کم کردن از مصرف سوخت های فسیلی هنوز نقش اول را دارد. مخصوصا که دولت اوباما دست چین را به عنوان آلاینده اول دنیا گرفت و به این کارزار ملحق کرد.

اما دونالد ترامپ و حزب جمهوریخواه آمریکا معتقدند آب و هوا و حرارت جو زمین ربط زیادی به مصرف سوخت‌های فسیلی ندارند پس همان بهتر که با تمام قوا از منبع "خداداد" نفت و ذغال سنگ برای توسعه صنایع و اقتصاد استفاده شود.

دلایل نگرانی و ناامیدی

گام هایی که از دونالد ترامپ از همین حالا برای تغییر سیاست امریکا در زمینه محیط زیست و نیرو برداشته نگران کننده است.

۱. هنوز روشن نیست آیا دولت ترامپ قصد دارد تعهداتی را که دولت اوباما در پاریس داده، نادیده بگیرد یا نه. نشانه ها حاکی است که او آنها را نادیده خواهد گرفت. آقای ترامپ گفته از هر گونه ضوابطی که فعالیت صنایع فسیلی را محدود می کند، بیزار است. امریکا طبق توافق پاریس متعهد شده که تا سال ۲۰۳۰ انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از دود کردن نفت و ذغال سنگ را بالغ بر ۳۰درصد کاهش دهد.

دونالد ترامپ گفته است این توافق را "لغو" خواهد کرد. اگر آمریکا به تعهداتش در توافق پاریس عمل نکند یعنی میلیاردها کیلوگرم گازهای گلخانه‌ای بیشتری وارد طبیعت شکننده زمین خواهد شد و حرارت جو زمین و آبها را وارد "آستانه خطر" خواهد کرد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 27 آذر 1395    | توسط: admin blog    |    |
نظرات()