باسلوق ساوه

پائیز رنگارنگ همراه با شیرینی سنتی شهرستان ساوه

بانوان عزیز روستایمان در فصل زیبای پائیز، یکی از خوشمزه ترین شیرینی ها را برای خانواده و میهمانان خود تهیه می کنند. باسلوق، سوغات و شیرینی سنتی، تهیه شده از مغز گردو و شیره انگور،استفاده از مواد سالم و طبیعی در تهیه این شیرینی مهمترین عامل در خوشمزگی، عطر و طعم آن می باشد.

طرز تهیه باسلوق ساوه

باسلوق ساوه

مواد لازم:
شیره انگور : ۱ پیمانه

آب: ۱ پیمانه

آرد : یک سوم پیمانه

گردو به تعداد لازم( به هرشکلی که دوست دارید… درسته یا نصفه یا یک چهارم)

نخ: چند متر…

برای شیرینی سجوق :
مواد باقی مانده و غیر قابل مصرف شیرینی باسلوق ( در واقع همه ی مواد به استثنای گردو) به اضافه توت خشک چرخ شده

روش تهیه باسلوق ساوه ای( خوشمزه ترین باسلوق دنیا )

بهتره برای این شیرینی از شیره انگور استفاده کنید چراکه شیره انگور طبع سردتری نسبت به شیره توت داره و هم اینکه روشن تر و شفاف تره و خوشگل تر

باسلوق اصیل ساوه ای به ۲ شکل تهیه میشه که شاید بسیاری از شماها هر ۲ مدل را ندیده باشید

۱- رشته ای

۲- سر کلاغی

باسلوق ساوه

باسلوق رشته ای:

ابتدا یک نخ نسبتا کلفت ( ضخامت اون ۳ برابر نخ قرقره مخصوص خیاطی باشه) و محکم بردارید و با کمک سوزن از میان گردوها رد کنید ( یادتون نره که انتهای نخ را گره کنید  ) سعی کنید که گردوهای یک شکل و اندازه انتخاب کنید و جهتی که برای گردوها در زمان نخ کردن انتخاب می کنید همه در یک سمت باشه ( مثلا قسمت نا صاف گردوها همه به یک سمت( گردو نصفه را تصور کنید)). گردوهای نخ شده را کنار بگذارید ( اندازه هر نختون میتونه بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر باشه )

شیره و آب را مخلوط کنید و بخوبی با قاشق این دو را قاطی کنید تا یکدست بشه( اگه همزن دارید از همزن استفاده کنید) سپس شروع کنید به اضافه کردن آرد…این کار را یواش یواش انجام بدید تا آردها داخل ظرفتون گولّه گولّه (اینجاش ساوه ای بود  ) نشه و مخلوط یک دستی بدست بیاد…یعنی همزمان که دارید با همزن مخلوط را هم میزنید ،آرد را هم به اون اضافه کنید.

photo_2016-12-16_10-42-03

حالا مخلوط را روی گاز بذارید…شعله گاز ابتدا باید زیاد باشه و در همین حال مایعتون را هم بزنید تا ته نگیره و هم چنان یکدست بمونه. چراکه آرد سریعاً ته میگیره. به محض اینکه در مخلوط شما اولین حباب ظاهر شد ( استارت بُلُق بُلُق زدن  ) شعله گاز را کم کنید
تقریبا ۱۵ دقیقه یا ۲۰ دقیقه باید روی گاز هم بزنید تا مایع خودش را بگیره و به شکل ماستی دربیاد که هم زدید نه خیلی شل و نه خیلی سفت…در واقع بشکلی که جای قاشق روی اون بمونه.امیدوارم متوجه شدید
حالا که مایعتون آماده شده گردوهای نخ شده ( گردوها باید فشرده باشند در حد mp3 ) را داخل مایع فرو ببرید بشکلی که مایع بخوبی روی گردوها را بپوشونه.

اگه احساس می کنید که مایعتون شُل هستش و خوب روی گردوها رو نمیگیره ( ضخامت مایع روی گردوها کمه) میتونید ۵-۶ تا نخ را که در مایع فرو بردید برگردید و دوباره از اولی شروع کنید و اون را داخل مایع ببرید تا سطح مایع روی گردوها ضخیم تر بشه( ۲لایه یا ۳ لایه کنید).
در انجام این کارها باید حتما کمک داشته باشید و سریعاً انجام بدید.

حالا ۲ طرف نخ گردوهارو به یک جایی ببندید ( مثلا از بند رختهای فلزی میتونید استفاده کنید. یه طرف نخ را به میله اولی و طرف دیگر را به میله آخری ببندید).
و بگذارید باسلوق ها ۵-۶ روز بمانند تا خشک بشن. حالا باسلوق های خوشگل شما آماده هستن
برای اینکه باسلق های شما دیرتر خشک بشن و بهتر بمونن میتونید به اونها مقدار جزئی آرد گندم بزنید. بهتره که باسلوق هاتون را درجای خنک مثل یخچال نگهدارید …..نوش جونتون

طرز تهیه سجوق

مطمئناً مقداری از مخلوط شیره و آرد شما درون ظرف باقی میمونه و همش برای تهیه باسلق استفاده نمیشه برای اینکه این مخلوطتون هدر نره، روستایی ها شیرینی اختراع کردند به نام سجوق. در واقع به این مخلوط توت خشک چرخ شده اضافه می کنند و اون را خوب هم میزنن و داخل سینی روی نایلون پهن میکنن ( به ضخامت روح افزا…تقریبا ۸ میلی متر( با کولیس اندازه گرفتم  )) و یکی دو روز که گذشت و تا حدودی خشک شد اون را بر میگردونن تا اون طرف سجوق خشک بشه. پس از اینکه نسبتا حالت خشک گرفت اون را به شکل لوزی برش میدن ( مثل بریدن روح افزا)
و باز هم نوش جونتون

1479969848_picture-12324

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 دی 1395    | توسط: admin blog    |    |
نظرات()